Zapobieganie drop out’owi

Kompleksowe zarządzanie zjawiskiem drop out’u na uczelni

System OPTiDrop App z modułem wsparcia mentoringowego pomaga uczelniom skutecznym zarządzaniu zjawiskiem rezygnacji studentów ze studiów przed uzyskaniem dyplomu. Obliczając z wykorzystaniem AI prawdopodobieństwo wystąpienia, umożliwia monitorowanie sytuacji w czasie rzeczywistym, ocenę prawdopodobieństwa wystąpienia drop out’u, wczesną identyfikację problemu, podjęcie szybkich działań zapobiegawczych i monitorowanie ich efektów. W ten sposób odpowiada na potrzeby uczelni związane z koniecznością zatrzymania studentów. 

Kompleksowe zarządzanie zjawiskiem drop out’u na uczelni

Kompletna analiza

Analiza zjawiska rezygnacji ze studiów w ujęciu mikro dla uczelni

W kontekście sytuacji sektora szkolnictwa wyższego system dokonuje dokładnej mikroanalizy sytuacji konkretnej szkoły wyższej. Przy uwzględnieniu wielu czynników i zmiennych zapewnia wgląd w czasie rzeczywistym do danych na temat poziomu ryzyka drop out’u dla całej uczelni, poszczególnych jej kierunków i każdego kształcącego się w niej studenta.

Identyfikacja studentów zagrożonych rezygnacją z kształcenia na wczesnym etapie.

Ocena prawdopodobieństwa wystąpienia drop-out’u na konkretnym kierunku.

Ewaluacja sytuacji uczelni w kontekście zjawiska porzucania studiów.

Monitorowanie w sposób ciągły czynników wpływających na drop-out.

Wdrażanie adekwatnych do danego przypadku działań zapobiegawczych.

Kontrola efektywności podjętych działań zapobiegawczo-naprawczych.

Kontrola ryzyka zjawiska drop out’u przy wsparciu sztucznej inteligencji

Monitorowanie sytuacji

Kontrola ryzyka zjawiska drop out’u przy wsparciu sztucznej inteligencji

System OPTiDrop App wykorzystuje algorytmy sztucznej inteligencji, modelowanie danych oraz scoring. Ponadto dane pobierane z systemów dziedzinowych uczelni na temat studentów od momentu rozpoczęcia przez nich kształcenia. Dzięki temu w sposób indywidualny analizuje sytuację i bardzo precyzyjnie identyfikuje studentów znajdujących się w grupie zagrożonych ryzykiem drop out’u. Informacje o prawdopodobieństwie rezygnacji ze studiów sygnalizuje na podstawie ściśle ustalonych kryteriów przez samą uczelnię i podaje je w formie czytelnego raportu oraz stosownego do skali problemu alertu.

 Szybkie przeciwdziałanie

Personalizowane i trafne inicjatywy zapobiegające zjawisku drop out

Powiadomienie na temat ryzyka wystąpienia drop out’u zawiera szczegółowe statystki, na podstawie których koordynator może szybko doprecyzować przyczynę zagrożenia rezygnacją ze studiów. Wiedząc, na czym dokładnie powinien się skupić, może szybko podjąć adekwatne, zindywidualizowane działania zapobiegawczo-naprawcze, które dodatkowo mogą być przez system sugerowane. Stałe monitorowanie wdrożonych inicjatyw umożliwia ocenę ich efektywności i w miarę potrzeb dowolne ich udoskonalanie.

Personalizowane i trafne inicjatywy zapobiegające zjawisku drop out

Wymierne korzyści

Realne wsparcie w redukcji wskaźnika zjawiska drop out'u

Skuteczność systemu OPTiDrop App wynika z tego, że zapewnia wsparcie zarówno w indywidualnym identyfikowaniu zjawiska drop out’u w danej uczelni, jak i tworzeniu na potrzeby przeciwdziałania rezygnacji ze studiów długoterminowych inicjatyw zapobiegawczo-naprawczych.

Odpowiednio wczesne pozyskanie informacji o ryzyku wystąpienia drop out’u, gdy są jeszcze szanse jego uniknięcia.

Możliwość szybkiego wdrożenia sprecyzowanych, a przez to zdecydowanie skuteczniejszych działań zapobiegawczych.

Predykcyjne podejście do zjawiska drop out’u umożliwiające przewidywanie i reagowanie odpowiednio do jego przyczyny.

Monitorowanie i analiza sytuacji w oparciu o rozbudowany zestaw danych, umożliwiające właściwą identyfikację i reagowanie.

Natychmiastowe powiadamiania o drop out’cie umożliwiające szybsze reagowanie i minimalizujące ryzyko wystąpienia zjawiska.

Informacja o przyczynach drop out’u i ocena skuteczności inicjatyw zapobiegawczych sprzyjająca ograniczeniu ilość rezygnacji ze studiów.

Minimalizowanie ryzyka drop out'u już na etapie rekrutacji

Ankieta prerekrutacyjna

Minimalizowanie ryzyka drop out'u już na etapie rekrutacji

Wbudowana ankieta prerekrutacyjna pozwala już na etapie procesu rekrutacji minimalizować ryzyko wystąpienia w przyszłości zjawiska drop out’u. Udostępniana kandydatom na studia pomaga im  w doborze odpowiedniego do swoich zainteresowań i predyspozycji kierunku kształcenia. Na podstawie odpowiedzi udzielonych na serię specjalnie skomponowanych pytań generuje raport z wykazem dziedzin i specjalizacji najbardziej pasujących do kandydata ubiegającego się o przyjęcie na studia.

Minimalizowanie ryzyka drop out'u już na etapie rekrutacji

Kontrola efektów

Podsumowanie

System OPTiDrop App z modułem wsparcia mentoringowego pomaga w efektywnym zarządzaniu drop out'em w uczelni. Zapewnia wgląd do danych na temat faktycznych przyczyn występowania zjawiska, pozwala realizować spersonalizowane działania naprawcze i daje możliwość realnej ich oceny w kontekście rezygnacji studentów z dalszego kształcenia.